2020 esimene raamat: Kaja Kallas "MEP 4 aastat Euroopa Parlamendis"

Eelnevalt olen palju lugenud eneseabi raamatuid. Mingi hetk tundsin, et aitab. Selle aasta esimeseks raamatuks on Kaja Kallas Euroopa Parlamendi aastatel kirjutatud raamat oma tegemistest.
Raamat on arusaadavalt kirjutatud. Kerge lugeda ka minu, kes poliitika teemadel kohe üldse kaasa rääkida ei ole osanud. Häbi, aga palju sõnu, mida juba kooliajast selged peaksid olema, tekitasi googeldamise vajadust: koalitsioon, opisitsioon, fraktsioon, liberaalid, sotsiaaldemokraadid, konservatiivid, kongress, delegatsioon, korruptsioon, vasakäärmuslane, mandaat.
Täpselt nii rumal ma vahest saan ollagi. :D
Toon välja mõned lõigud, mis rohkem muljet avaldasid.
"Naised. Eesti naised on väga ilusad. Saad sellest paremini aru, kui oled eemal. Tuled Eestisse ja kipud igale naisele järele vaatama, sest tõesti on väga palju väga ilusaid naisi. Aga samas paned ka tähele, et naised panevad ehk liiga palju rõhku oma välimusele. Kõik need kunstküüned, kunstripsmed jms, sellist asja mujal ei näe. Paratamatult tekib küsimus, kas kogu selle välimusega tegelemise kõrvalt on aega ka sisuga tegeleda või jääb sisu siiski vormi varju?"
"Ma olen alati olnud veendumusel, et tuleb tugevdada oma tugevusi, mitte tegeleda oma nõrkustega."
"Peolt tuleb lahkuda siis, kui meist ja peost jäävad veel head mälestused."

"Poeet Ralph Waldo Emerson on öelnud, et sa saadad oma lapse koolmeistri juurde, aga koolipoisid on need, kes teda õpetavad. Seda ütlust kinnitavad ka uuringud, mis näitavad, kuidas mõjutavad last tema arenguteel sõbrad, kellega ta suhtleb. Sõpru teatavasti vanemad valida ei saa, küll aga saab suunata väärtusi, mille järgi laps oma sõpru valib. Ja niivõrd-kuivõrd valida keskkonda, kuhu laps satub."

"Sõnadest pidime saama vaid 7% informatsioonist, mis puudutab tundeid ja arvamusi. Ülejäänud loeme välja sellest, kuidas sõnad on öeldud (Albert Mehrabiani teooria). Kui me lihtsalt loeme kirjutatud sõnu, siis kõik muu mõtleme me sinna juurde. Siit tulebki suur osa üksteisest möödarääkimisi, kui me inimestega vahetult ei suhtle. Arvestades tänapäeva maailma , kus üha enam suhtlemisest toimub sõnumite, e-kirjade ja sotsiaalmeedia kaudu, pole ime, et inimesed lähevad kirjutatu pärast tülli. Sõnadest võib lugeda välja midagi sootuks muud, kui kirjutaja tahtis öelda."
"Kui eestlane läheb välismaal sõbrale külla, siis reeglina ei lähe ta ilma kingituseta."

"Inimesed, tähistage oma sünnipäeva! On küll organiseerimist ja vaeva, aga see kõik tasub end kuhjaga ära positiivse emotsiooniga."
"Mida sa sellega saavutad, et inimesi halvasti kohtled? Näitad lihtsalt oma võimu. Kas sul on sellest kuidagi parem enesetunne? Ma ei usu. Pigem vastupidi: kui kohtled kedagi hästi, siis on sul endal sellest hea tunne ja hea tunne jääb ka teisele inimesele. On öeldud, et sa kohtad kõiki inimesi kaks korda - teel mäest üles ja teel mäest alla. Kui mäest üles liikudes kohtled inimesi halvasti, siis võib sulle selline käitumine mäest alla liikudes kõvasti kätte maksta."
"Nicholas Carr kirjutab oma raamatus "The Shallows", et internet on juba oma loomuselt vahelesegav süsteem-masin, mis on loodud meie tähelepanu hajutamiseks. Samas on aga tähelepanu peamine võti mälestuste kogumiseks ja sügavamate mõtete genereerimiseks, mis vajavad pikaajalist mälu. Psühholoogilised uuringud on juba ammu näidanud, et sagedased vahelesegamised paiskavad segi meie mõtted, halvendavad mälu ja teevad meid närviliseks.
Meie oma mõtleja Fred Jüssi on öelnud: " Üks kõige kurvemaid asju on see, et meile ei anta võimalust süveneda või selleks jääb võimalusi aina vähemaks ja vähemaks. Inimene ei oska laisk olla, meid on õpetatud töötama hirmsasti ja tähtis on see, et ikka tööd ja tööd ja tööd tuleb teha, aga sellest, et puhata tuleb, puhata tuleb ja puhata tuleb, sellest ei räägita.
Ainult laiseldes tulevad uued mõtted. Uued ideed ei saa tulla, kui olla pidevalt millegagi hõivatud."
"Viisakas salakeel- Kui sulle meeldib raport sisuliselt siis sa tänad "suurepärase raporti eest". Kui sa leiad, et raportöör on vaeva näinud, aga sull ei meeldi sisu, siis tänad suurepärase sisu eest. Kui aga leiad, et see raport ei kõlba kassisaba alla ka, siis tänad tehtud pingutuste eest.
Lõpetada tahaks Artur Schopenhaueri tsitaadiga: "Viisakus on tarkus, järelikult ebaviisakus on rumalus. Ainult et mis on viisakas (ehk tark) ühes kultuuris, see võib olla ebaviisakas (ehk rumal) teises kultuuris."
"On ju turundusest tuntud tõde, et sul võib olla hea toode, aga kui keegi sellest midagi ei tea, siis keegi seda toodet ka ei osta."
"Sellel, kuidas meil kajastatakse ebaõnnestumisi, on palju suuremad tagajärjed, kui lihtsalt kellegi korraks maha tegemine. Me teame, et Euroopa (ka Eesti) üks põhiprobleeme majanduse arengul on see, et me mõistame ebaõnnestumise suurelt hukka. Sellised kahjustused ei anna kellelegi julgust proovida, sest nähakse, et nii kui vähegi vääratad, lüüakse sind risti. Olgu see siis ettevõtluses või poliitikas. Ameerikas vaadatakse ebaõnnestumist hoopis teistmoodi: vähemalt sa proovisid ja õppisid sellest midagi. Seal on inimeste ettevõtlikkus suurem, sest ei kardeta ebaõnnestumist. Kui võtta ette ainult asju, mille õnnestumies oled kindel, siis ei ole võimalik ei areneda ega ka võita."
"Muutustega kaasneb sageli hirm. Me kardame ise oma elus või tööl võtta uusi suundi, sest me ei tea, mis uus toob. Me ei saa olla kindlad, et uus on parem, aga me võime olla enam-vähem kindlad, et uus on tesitmoodi. Hirm on liiga tugev emotsioon, et seda maha suruda. Aga sellest saab üle, kui me endale teadvustame, mida me ikkagi kardame. .... Nagu ütles Franklin D. Roosevelt- ainuke asi, mida me peaksime kartma, on hirm."
"Kui vaadata inimkonna ajalugu, siis infoga manipuleerimist on tulnud ette alati. Vahe varasemaga on sellest, et me elame infoühiskonnas ja kõik levib internetis väga kiiresti. Pärast II maailmasõda ütles Wintson Churchill, et vale on poolel teel ümber maailma, enne kui tõde püksid jalga saab. Tänapäeva kontekstis on vale teinud kolm tiiru ümber maailma, käinud ära Kuu peal ja vaadanud, kas Marsil on elu, enne kui tõde liikuma saab. Üks lahendus on inimeste harimine eelkõige kriitilise meediatarbimise osas."

Läks aega, aga raamat sai mitme kuuga läbi loetud. Vahepeal sai ka Kivistiku raamatut lugeda, aga pigem kadus lugemine tahaplaanile.

Kommentaarid

Populaarsed postitused